Ohlédnutí za 4.ročníkem střelecké soutěže ,,OPAVSKÝ OSTROSTŘELEC“

oo2016-foto-27Dne 22.10.2016 se konal 4. ročník prestižní střelecké soutěže v mířené střelbě – Opavský ostrostřelec. Akce probíhala v příjemném prostředí střelnice Svatá Anna v Opavě, která disponuje velmi dobrým zázemím a poskytuje střelcům dostatečný komfort.

 

oo2016-foto-16oo2016-foto-19

 oo2016-foto-12oo2016-foto-30

Závodu se zúčastnilo 41 střelců a dalších 8 si dle jejich slov ještě netrouflo a tak přijeli na tvz. obhlídku terénu s vidinou účasti v příštích ročnících. Svou účastí závod poctil mistr Polské republiky v perkusní střelbě p. Marek Pyszny a jeho kolegové Rafał Czerner a Arkadiusz Ćwięk, čímž závod dosáhl mezinárodního rozměru.

oo2016-foto-9 oo2016-foto-31

Nechybělo ani zastoupení českých střeleckých es ve střelbě z perkusních zbraní, ke kterým se řadí p. Petr Bartošek, Miroslav Halabrín,  Radim Hladký, Milan Chalcař, Milan Jozek a  Libor Sobala.

 

Na každém svém kroku sklízeli obdiv také uniformovaní Ostrovští ostrostřelci z Ostrova nad Ohří reprezentováni Dominikou Šindelářovou, Petrem Šindelářem a Vladimírem Křížem, jejichž spolek má za cíl obnovení tradic původního historického spolku C a K Výsadního občanského střeleckého sboru v Ostrově založeného v roce 1840.  Více o jejich sdružení zde.

oo2016-foto-10    oo2016-foto-15

Závod probíhal plynule a zcela bez problémů, za velmi příjemného počasí, které se po více jak 14 dnech umoudřilo a zalilo vše hřejivým podzimním sluncem. Střelci stříleli ve čtyřech směnách, celkem na 12 stavech. Postupně, dle propozic 10 mířených ran na mezinárodní pistolový terč 50/20, terč York a  terč Orel, v limitovaném čase 15minut/terč pro Perkusní předovky, 10minut/terč  pro Perkusní zadovky a jednoranové nábojové pušky a  8minut/terč pro Westernové opakovací pušky. Časovým limitem a výběrem terčů byl tak závod odlišen od ostatních klasických závodů v mířené střelbě na mezinárodní terč.

  oo2016-foto-29    oo2016-foto-28

Díky menší účasti střelců v kategorii Perkusní zadovky a jednoranové nábojové pušky bylo nutné přistoupit k úpravě propozic, s níž byli střelci seznámeni již před zahájením závodu. Do finále nepostupoval pouze jeden nejlepší střelec z každé kategorie, ale dva z kategorie Perkusních předovek a stejný počet i z kategorie Westernových opakovacích pušek. Z kategorie Perkusní zadovky a jednoranové nábojové pušky, která byla obsazena nejméně postupoval pouze střelec jeden.

Do finálového rozstřelu se nominovali Marek Pyszny a  Evžen Horák z kategorie Perkusní předovky, Radim Hladký z kategorie Perkusní zadovky a jednoranové nábojové pušky a Petr Brožek společně s Liborem Flašarem z kategorie Westernové opakovací pušky. Tito skvělí finalisté však nejprve v souladu s propozicemi losovali terč, na který se mělo během rozstřelu střílet. Losovali výběrem karty. Střelec, jehož karta, měla nejvyšší nominální hodnotu  obdržel výsostné právo k výběru terče. Tažením kulového krále, jehož hodnota přebila ostatní karty finalistů si toto zajistil p. Marek Pyszny, který zvolil pro sebe i své soupeře zrádný terč York.

oo2016-foto-23

 

 

Po třech absolvovaných výstřelech bylo jasno. Absolutním vítězem a Opavským ostrostřelcem pro sezónu 2016/2017 se stal Petr Brožek z Hradce nad Moravicí se svou opakovací puškou Henry Big Boy ráže .45 LC z produkce americké firmy Henry Repeating Arms. Kromě slastného pocitu vítězství si odnesl hlavní výhru – perkusní pistoli Kentucky ráže .45 od italské firmy Davide Pedersoli. Druhé místo obsadil Libor Flašar se svou opakovací puškou Rossi M92 r. .357Mag. a třetí místo Evžen Horák s perkusní puškou Remington 1863 Zouave r. .58. Střelci na druhém a třetím místě si odnesli kromě originálně zhotovených medajlí, diplomů a drobných dárků i perkusní zápalky dle vlastního výběru. Jednotlivým výhercům srdečně blahopřejeme!

          oo2016-foto-5  oo2016-foto-2  oo2016-foto-4

 oo2016-foto-6

 

K celkové pohodě závodu přispívalo dle slov účastníků i zajištění bohatého a chutného občerstvení v ceně startovného, jehož součástí byla káva, čaj, desert, oběd ve formě mexických fazolí a steaku z polní kuchyně a nealka piva. Za mnohé strávníky vyřizujeme dík kuchaři Miloši Kostřibovi.

 

Souběžně s hlavním závodem probíhala i střelba na Malovaný terč. Jednotliví střelci měli možnost zasáhnout střed terče jedinou střelou, vystřelenou ze své pušky, se kterou absolvovali také hlavní závod.  Nebylo lehké střed zaměřit a celá tato vložená disciplína se stala velmi sledovanou, provázena srdečným pošťuchováním kamarádů a vzájemným vybízením se ke skolení středu. O nejdramatičtější chvilky se postaral nejprve střelec Libor Sobala, který byl však záhy překonán Zdeňkem Zelénkou. Ten se svým zásahem 7mm od středu přiblížil středu malovaného terče nejblíže. Při výstřelu z pušky posledního ze závodníků bylo jasné, že Zdeněk Zelénka zůstal nepřekonán a odnesl si tak soutěžní trofej – Malovaný terč Opavského ostrostřelce z r. 2016. Blahopřjeme!

 oo2016-foto-3  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Díky hojné účasti střelců bylo možné obdivovat i jejich soutěžní zbraně, mezi nimiž byly i mnohé skvosty. V kategorii Perkusní zadovky a jednoranové nábojové pušky se objevily zbraně Rolling Block, Sharps a k vidění byl i originál švýcarské terčovnice systém Martini-Henry. V kategorii Westernové opakovací pušky to byly nejen repliky Winchester 1866 a 1873, Marlin 1894, ale třeba i Henry 1860 a Colt Burgess 1883. V kategorii Perkusní předovky s ohledem na propozice byly k vidění repliky jak civilních pušek, tak pušek vojenských jako Lorenz 1854, Zouave 1863, Enfield 1858, Württembergský Mauser 1857 atd.         

 oo2016-foto-8  oo2016-foto-11

 oo2016-foto-24  oo2016-foto-25

Speciální poděkování patří majiteli střelnice p. Oldřichu Gavendovi, který akci v areálu umožnil, p. Vlastě Zatloukalové – správkyni střelnice za pomoc při při přípravě celé akce, profesionálnímu fotografu Petru Bartoškovi za pořízení fotografií a Janě Kostřibové za bezproblémový chod činností související se střelbou na malovaný terč.

Břímě vyhodnocení výsledků leželo na bedrech dvou uznávaných rozhodčích p. Miroslava Panáka a Ing. Martina Duroně, za což jim náleží velký dík.

V neposlední řadě patří poděkování také skalním členům organizačního týmu Opavského ostrostřelce za organizaci a přípravu celého závodu.

Děkujeme také hlavnímu sponzoru soutěže, firmě Kerberos Trade s.r.o. za poskytnutí všech hodnotných cen.

 oo2016-foto-21

 

 Největší dík však náleží všem jednotlivým startujícím, kteří svou účastí  na 4. ročníku Opavského ostrostřelce 2016 pomohli upevnit solidní základy tohoto hodnotného a uznávaného závodu!

 

oo2016-foto-1

Těšíme se opět na setkání s Vámi během 5.ročníku Opavského ostrostřelce i v r.2017!

Organizační tým Opavského ostrostřelce

oo2016-foto-36

 

  oo2016-foto-13