OHLÉDNUTÍ ZA 10. ROČNÍKEM STŘELECKÉ SOUTĚŽE ,,OPAVSKÝ OSTROSTŘELEC“

Vážení střelci, kamarádi a přátelé,

Přinášíme ohlédnutí za 10. jubilejním ročníkem. Tento ročník byl opravdu výjimečný a to nejen číslem. V krátkém shrnutí: účast v jednotlivých kategoriích byla nejvyšší a nejvyrovnanější za poslední dekádu. Nejvyšší celková účast – 61 střelců. Střelecké výsledky se zase o kus posunuly k dokonalosti což napovídá o zvyšující se výkonnosti střelců. Tím se posouvá zdravé konkurenční prostředí a úroveň celé soutěže. Viz výsledkové listiny v závěru prezentace k vlastnímu posouzení.

Kulaté výročí zdobila novinka, a to instalovaný banner westernového městečka a prostorové kulisy, u kterých se nejeden střelec velmi rád a na památku s připomenutím účasti vyfotil. Kostýmy, uniformy a všechny další doplňky posílili autentičnost atmosféry a originalitu závodu.

Je nutné na tomto místě zmínit a zdůraznit, že v tomto charakteru závodů, jsou dobové kostýmy a doplňky základním předpokladem pro naplnění celkového duchovního poslání závodu jako historické střelby. Včetně šíření střeleckého sportu na Opavsku, jehož tradice spadá až do roku 1593.

Dále je nutné zmínit další doprovodné akce, které tento jubilejní ročník provázely a dělaly ho výjimečným. Hlavní část se týkala prezentace sportovní lukostřelby s aktivním zapojením přihlášených střelců a to na běžné lukostřelecké terče, ale i na 3D terče zvířat běžně užívaných v USA. Ohlasy byly vynikající a dokreslovaly perfektní atmosféru celého soutěžního dne. Tímto děkujeme rodinné firmě Lazecký & Měch (Luky a šípy), Velká Polom za výbornou prezentaci.

Standardní disciplína, což byl vložený závod „Malovaný terč“ byla letos pod patronací paní Ivany Radovské. I jí patří velký dík za zvládnutí situace, včetně fotodokumentace.

Jak bylo uvedeno výše, jednalo se o jubilejní 10. ročník soutěže. K tomuto výročí byla vytvořena i druhá hlavní soutěž, vrchol odpoledne, „Král opavských ostrostřelců 2013 -2022“. Podmínky soutěže a terče byly do poslední chvíle tajemstvím organizátora. Těsně před zahájením byly terče odpečetěny hlavním rozhodčím Ing. Martinem Duroněm. Všichni střelci přihlášení do vrcholového závodu byli následně seznámeni s podmínkami soutěže a byly jim předány stanovené terče. Ve chvíli, kdy se zahájilo odkrývání TOP SECRET zadání, podmínky, vzhled originálního terče, získávání bodů, či jejich odečet nebo penalizace, atmosféra znatelně zhoustla.

Z 29 přihlášených – nejodvážnějších střelců se po právu stal „Králem opavských střelců“ desetiletí pan Jiří Matyáš. Touto cestou panu Matyášovi ještě jednou gratulujeme!

Opavským ostrostřelcem pro rok 2022/2023, který vzešel z prvního hlavního závodu se stal pan Milan Finstrle, kterému také gratulujeme. Věříme, že si zhlédnutím fotogalerie, poslechem rozhovorů i finále s videem večera rádi připomenete.

Níže nabízíme fotografie, videa a rozhovory od špičkových místních fotografů, kterým tímto srdečně děkujeme za zpracování momentek celého soutěžního dne, jmenovitě: K. Stuchlíka, L. Kaluse, P. Bartoška a O. Golhové.

Velké poděkování jmenovitě p. Olze Golhové za mediální rozměr soutěže, zvláště za ozvučení a interwiev se soutěžícími, které si můžete poslechnout na přiložených videích.

Věříme, že se každý ze soutěžících najde, a pro příští rok si můžeme jen přát podobnou účast kvalitních sportovních střelců.

Přání pořadatele do dalších let je zachovat přátelského ducha a zároveň prestižní úroveň vrcholové soutěže s puncem originality.

Těšíme se opět za rok, s Vámi na shledanou!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výsledkové listiny

Poznámka: pokud jsou obrázky nečitelné nebo příliš malé, klikněte na ně pravým tlačítkem myši a vyberte volbu:
>> Otevřít odkaz v novém panelu/okně/kartě <<

 


 

!!! AKTUALIZACE !!!


Král opavských ostrostřelců 2022 Jiří Matyáš

Vážení střelci, kamarádi a fandové „Opavského ostrostřelce“,

dne 17.01.2023 se uzavřela konečně kapitola „Opavského Ostrostřelce -2022“ a to předáním hlavní ceny pro „Krále opavských ostrostřelců za období 2013-2022“. Vítěz a hrdý nositel tohoto titulu pro následující desetiletí, pan Jiří Matyáš převzal cenu spjatou s tímto označením. Jednoranová puška Henry Single Shot s mosaznou baskulí a v ráži .44 Rem. Magnum. Delší časová prodleva byla způsobena nejen prodlouženou dodací lhůtou amerického výrobce – firmou HENRY REPEATING ARMS, ale i výrobou celomosazné unikátní plakety, která byla následně vsazena do pažby zbraně.

Přikládáme několik fotografií, kde je celý proces zaznamenán.

Zveřejněný terč byl pořízen ještě před předáním, kdy byla puška ověřena střelbou na mezinárodní terč 50/20 na vzdálenost 50m. Střelba proběhla ve stoje, bez opory tak jak byla vyjmuta z přepravní krabice, bez předchozího nástřelu, bez korekce mířidel. Použito bylo střelivo Prvi Partizan, střela 240gr SJFP. Z výsledku jsem byl sám překvapen a je z něj zřejmé, že puška má terčový potenciál a v rukách pana Matyáše může být úctyhodným sportovním nástrojem pro další střelecká klání.

Na dalších snímcích je zdokumentováno samotné předání zbraně vítězi od zástupce firmy – generálního sponzora soutěže, společnosti KERBEROS Trade s.r.o., detail zlatého diplomu a jedinečné medaile pro „Krále opavských ostrostřelců za období 2013-2022“ tak i foto předmětné pušky a mosazné plakety vsazené do pažby zbraně.

Ještě jednou srdečně blahopřejeme vítězi a s Vámi ostatními se těšíme na viděnou na soutěži již 11. ročníku v roce 2023.

Za organizační tým: Lubomír Šimek